John Aston
Testimonial April 23rd 1956 v All Star XI

unitedkits_kit_0659
unitedkits_number_0659

Aston was a product of the MUJAC, joining United as an amateur in May 1937 before turning professional in December 1939. He served as a Royal Marine Commando during World War Two, although he was able to make a handful of appearances for United as well as guesting for Hyde, Plymouth, Portsmouth and Hamilton Academicals.

Lacking real pace, his game relied upon a deft touch, great positional sense, and powerful aerial ability.

He began as an inside forward but established himself in the first team as a left back in the latter half of the 1946/47 season. He was first capped in this position by England on September 26th 1948. He was switched to centre forward in December 1950, and netted 15 League goals from his 22 appearances that season. He spent the remainder of his career playing at full back or centre forward as the team requirement demanded, and was equally effective at either.

His career was ended prematurely when he contracted TB. He played his last game for United at Sheffield United on April 24th 1954, leading the attack and scoring. He announced his retirement in June 1955 and joined the backroom staff at Old Trafford as junior coach.

Aston eventually succeeded Joe Armstrong as chief scout in August 1970 and acted in this capacity until his sacking, along with Frank O'Farrell and Malcolm Musgrove in December 1972.

John Aston:
284 appearances
30 goals